انجام واکسیناسیون بیش از 2 میلیون رأس دام سنگین علیه بیماری تب برفکی در کرمانشاه

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: در طرح جدید دامپزشکی کرمانشاه 100 هزار رأس دام سنگین و 2 میلیون و 300 هزار ردس دام سبک، با استفاده از توان بخش دولتی و خصوصی به صورت رایگان علیه بیماری تب برفکی واکسیناسیون شدند.

حسین حیدری در گفتگو با خبرنگار خبر آنلاین کرمانشاه، اظهار کرد: بیماری تب برفکی یک بیماری دامی است که در صورت شیوع خسارت غیر قابل جبرانی به صنعت دام و دامپروری وارد می کند.

وی افزود: واکسیناسیون دام علیه این بیماری در سراسر کشور به صورت رایگان در 2 فاز اجرا می شود که یک فاز از ابتدای مرداد ماه امسال و فاز دیگر که بهاره نام دارد از اواخر سال جاری انجام می شود.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: از علائم این بیماری در دام می توان به بی اشتهایی، زخم دهان و کاهش تولید شیر اشاره کرد که افراد در صورت مشاهده این علائم باید با سامانه 1512 دامپزشکی تماس حاصل نمایند.

حیدری بیان کرد: به دامداران توصیه می شود که از ضد عفونی های خاص در مبادی ورودی دامداری ها استفاده کنند و از خرید دام از مناطقی که فاقد هویت و تحت پوشش خدمات دامپزشکی نیستند ممانعت به عمل آورند.

وی خاطر نشان کرد: توصیه می‌شود در دامداری های صنعتی از ورود افراد متفرقه و وسایل نقلیه‌ای که ضدعفونی نشدند جلوگیری شود و همراهی و همکاری لازم را با اکیپ‌های دامپزشکی در دستور کار قرار دهند.

حیدری تأکید کرد: تاکنون موردی از ابتلا دام به بیماری تب برفکی در استان کرمانشاه گزارش نشده و تنها 2 کانون از ابتدای سال داشتیم که این کانون‌ها بومی بودند.

وی بیان کرد: پس از تأیید یکی از کانون‌ها واکسیناسیون به سرعت در محل انجام شد و توانستیم بدون فوت موردی از دام‌ها، موضوع را به خوبی مدیریت کنیم.

منبع خبر: سایت خبر آنلاین